08:49:39
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Blog+
Téma: Neuroscience
... Elejére 2. lap 
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 18. 10:20 | Sorszám: 218
Na az, hogy kevés vagy, az nem stimmel...
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 18. 10:16 | Sorszám: 217
Nem bánom, legközelebb. Sajnos utólag vettem észre, hogy 215-tel jól beleoffoltam a topikba, bocsánat

PS1: azt a következtetést kihagytam, hogy ha tényleg nem volt időbeli kezdet -ahogyan a fizikakönyv szerzője állítja-, akkor fogalmaink szerint nem is keletkezhetett, másképpen nem is lehet teremtett dolog az univerzum. Na mindegy, innentől mehetünk át majdnem a Vallás és objektivitás topikba...

PS2: A miértek megválaszolásához gyakran a hogyanokon át visz az út, nem?
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 18:46 | Sorszám: 216
Na az, hogy kevés vagy, az nem stimmel... A többi esetleg... (-::
Nagyon sok lehetséges kimenete van a dolgoknak. Én pl más logikusnak TŰNŐ
magyarázatokat hallottam, mint, amit Te megjegyeztél. De ez nem jelenti azt, hogy
az egyik vagy a másik igaz.

A világegyetem legfontosabb kérdése az hogy MIÉRT? Ha ezt a kérdést a megfelelő
időben fel tudjuk tenni, akkor előre jutunk. Akarunk-e előre jutni? sőt!!! MIÉRT
akarunk előre jutni?

Kicsit kéne ezekről a dolgokról élőben is beszélgetni. Messze ültél a Komjádiban )-::

Szeretettel: raf.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 14:07 | Sorszám: 215
Na, azért ennél lassabban haladjunk... Ismét hivatkoznék a www.motionmountain.org-on található nagy fizikakönyvre... az összefoglaló részből sok érdekesség kiderül... pl. miért nem adekvátak a fizikai leírások a nagy egészre, miért nem zárulhat a legnagyobb és a legkisebb elmélete. Az okfejtés szerint a fizika által használt matematika a halmazok elméletére épül, de a fizika mégsem axiomatizálható. Ebből arra a következtetésre jut a szerző, hogy a világmindenség leírhatatlan halmazokkal. A kvantummechanika és az általános relativitáselmélet összefésülésének tapasztalataiból levonja azt a következtetést, hogy az univerzumnak nem lehet időbeli kezdete, így az ősrobbanás teóriák nem helyesek.

Ahogy már idéztem másutt, arra jut, hogy az univerzum egyetlen entitás és halmazokra történő szétbontása csak közelítően lehet érvényes (csoda, hogy egyáltalán érvényes).

Végkövetkeztetése az (miután bemutatja, hogy kis léptékben az anyag elvileg megkülönböztethetetlen a vákuumtól, stb.), hogy a kiindulási pont helytelen, az a kétezer éves platoni idea, hogy a tér és a testek egymást definiáló módon jelennek meg elképzeléseinkben, erre a felfogásra épül geometriánk is.

Tehát olyan objektumot kell találni, amely bizonyos körülmények között térként, más körülmények között anyagként viselkedik... mint egy lepedő, ami lehet sima, de néhol csomók vannak és e csomók reprezentálják az anyagot, de a tér és az anyag ebben az interpretációban egy.

Mindegy, én ehhez már kevés vagyok...
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 13:42 | Sorszám: 214
Idézet:
Ez a felvetés elvezet Isten definíciójához: Isten az, aki vissza tudja fejteni a
Világegyetemet.
Csodás !
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 13:34 | Sorszám: 213
Ez a felvetés elvezet Isten definíciójához: Isten az, aki vissza tudja fejteni a
Világegyetemet.

Mivel egy bit tárolásához egyetlen részecske NEM elég, ebből az következik, hogy
a Világegyetem számítógéppel nem visszafejthető, illetve a Világegyetemet csak önmaga
képes leírni. Lehet, hogy Isten=VilágEgyetem? Ez olyasmi, mint a GAIA-gondolat: Az
Univerzum ölén ringatózunk csendesen.

Ha eljutunk oda, hogy egy részecsként TÖBB bitet is tudunk tárolni, szóljatok, mert
akkor sanszos egy Világegyetm_leíró_program megírása (-::

rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 12:08 | Sorszám: 212
Ez jó (-::
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 17. 10:14 | Sorszám: 211
Háááát... nem tartanám magam illetékesnek... De ez:

"...(nagyjából ezt detektáljuk EEG-ként, azt hiszem) Az eredő MINDEN információt
tartalmaz! Visszafejthető!"

nem tudom, hogy megállja-e a helyét... A Világegyetem is tartalmaz minden információt, mégsem biztos, hogy visszafejthető. Az is számíthat, hogy a vizsgált rendszer nyitott vagy zárt-e.

Az EEG-ről és az agyról neurológus barátom azt mondta, olyan, mintha egy futballmeccset a stadion parkolójából élveznénk. Halljuk a globális jeleket, mint a közönség felhördülését, örömovációját, tudjuk, hogy két csapat küzd egymással (esetleg atlétikai viadalnál több sportág szereplői küzdhetnek egyszerre, ami bonyolíthatja a helyzetet)... Az, amit hallunk, az az EEG-nek felelhet meg, a többi az agy.
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 21:30 | Sorszám: 210
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 20:54 | Sorszám: 209
Nincs itt titok. össze keéne terelni pár gyereket és leterelni őket a standard útvonalról.
Afféle szabadegyetem formájában. De csitt, a többi már nem publikus (-::
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 20:23 | Sorszám: 208
Leesett - Párkányba mész kedden..
(úgy tűnt, Párkány közel van Bp-hez
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 20:21 | Sorszám: 207
Idézet:
A másik dolog: mi az elsődleges időforrás? Kéremszépen, a változás! Az, hogy a bementeken,
a bemeneti jel megváltozik, az eseményt generál, is beindítja a láncreakciót.

Szóval úgy képzeld el, hogy az agy egy pulzáló jelforrás saját maga számára, A különféle
alegységek saját frekvenciájukkal pulzálnak, ezek a hullámok egymásra rakódnak és van
egy eredőjük. (nagyjából ezt detektáljuk EEG-ként, azt hiszem) Az eredő MINDEN információt
tartalmaz! Visszafejtehető!


Nagyon-nagyon érdekes, - sajnos én nem vagyok képzett ezen a területen..
Remélem Bátky benéz majd ide
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 20:19 | Sorszám: 206
Idézet:
a/ van egy-két ötletem azzal kapcsolatban, amit a kocsiban (hazafelé) beszéltünk.
b/ nagyon jó lenne egyx agymenés - jellegű beszélgetés a topik témájával kapcsolatban.

Hajrá !

Lehetne titkos rovatban is ha nem akarod nyíltan megvitatni
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 20:17 | Sorszám: 205
kedd - Párkány (úgy tűnik

Tehát el tudsz jönni?
kb 50 egyetemista, és néhány érdeklődő klinikus, a 200 személyes előadóban - bőven elférünk..
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 19:26 | Sorszám: 204
Visszatéreve a témához: kedd - Párkány (úgy tűnik).
Viszont:

a/ van egy-két ötletem azzal kapcsolatban, amit a kocsiban (hazafelé) beszéltünk.
b/ nagyon jó lenne egyx agymenés - jellegű beszélgetés a topik témájával kapcsolatban.
csak úgy lazán: mindenki mondja, amit gondol.

Üdv: raf.
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 19:22 | Sorszám: 203
Szóval én öreg vagyok...
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 19:21 | Sorszám: 202
Ezt magamévá tettem! "Öreg vagyok más ahhoz, hogy bármi is érdekeljen." (-::
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 12:22 | Sorszám: 201
ab ovo érdekel minden..
Amíg a kiváncsi az ember, addig fiatal marad ..mondják !
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:53 | Sorszám: 200
öreg vagyok én már ahhoz, hogy bármi komolyan érdekeljen.
Viszont ab ovo érdekel minden természettudományos izé, a saját felfogó- és absztraháló képességeim határain bévül
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:11 | Sorszám: 199
(Mennem kell, esetefelé megint benézek
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:11 | Sorszám: 198
Idézet:
A másik dolog: mi az elsődleges időforrás? Kéremszépen, a változás! Az, hogy a bementeken, a bemeneti jel megváltozik, az eseményt generál, is beindítja a láncreakciót
.

Már régen az az érzésem, h az agyban minden cascade-szerűen működik..
(Ezért is megyünk be mindig ugyanabba azsákutcába pedig, szeretnénk elkerüln


iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:06 | Sorszám: 197
Idézet:
Vegyük észre: a szinkronitás (összehangoltság) és az időérzékelés ugyanaz a probléma.


Nagyon érdekes !
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:05 | Sorszám: 196
Idézet:
Az a megközelítés, amit ebben a blogban követtem, tudniillik, hogy a cellák
önálló életet élnek, és az élő szervezet szintjén saját oszcillátorral (= saját,
belső óra) rendelkeznek, elvezethet egy idővel kapcsolatos mezostruktúra felderítéséhez.


Tudod, h a neuronok oszcillációjára Buzsáki Györgynek van egy nagyon respektált elmélete?
Buzsákival (Pécs) egyetemista korunkban riválisok voltunk..Ő lett a Diákköri Konf első helyezettje..Mi (Szeged) nem lettünk, pedig nagyrészt saját, nagyon-nagyon jó munka volt

Buzsáki a Rotgers Univ professzora ma
iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 11:01 | Sorszám: 195
Szia!

Idézet:
Egyébként az idő a legnagyobb probléma, minden egyes
logikai rendszerben. Kicsit egyedül vagyok azzal a nézetemmel..



Vigh prof szerint is igy van
Eljössz a jövő keddi spec koll-ra? (Jóga
A mantráról/imádkozásról, etc., lesz szó !
rafiki
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. április 13. 10:21 | Sorszám: 194
Szia Iszalag!

Éppenséggel be lehet járni ezt a gondolatsort is. Kicsit beszégetni kéne róla.
Az külön érdekes lenne, ha a probléma megoldása a cellák működéséből
levezethető lenne. Egyébként az idő a legnagyobb probléma, minden egyes
logikai rendszerben. Kicsit egyedül vagyok azzal a nézetemmel - programozói
körökben - hogy, ha egy feladat időviszonyait feltártad, megoldottad a feladatot.

Az a megközelítés, amit ebben a blogban követtem, tudniillik, hogy a cellák
önálló életet élnek, és az élő szervezet szintjén saját oszcillátorral (= saját,
belső óra) rendelkeznek, elvezethet egy idővel kapcsolatos mezostruktúra felderítéséhez.

Nagyon hasonlít a probléma a vastapshoz. Mikor a nézők elkezdenek tapsolni össze vissza,
egyszer csak létrejön egy szinkronitás, amikor is jól tudható, hogy a szomszédod
(és nem Te!!), mikor fog tapsolni! Sőt az is, hogy mikor tapsolt utoljára.
A megoldás kulcsa: a "kicsi világ" modell. Ez hozza szinkronba az embereket.

Az agyban (és az én kristályaimban is) a "kicsi világ" modell működik Ez egyrészt
nagymértékben segíti a szinkron működést (ne felejtsük: maga a cella összeköttetések
nélkül asszinkron működne!), másrészt könnyedén tud létrhozni olyan mezzo-struktúrát,
amely az időérzékelésre szakosodik.

Vegyük észre: a szinkronitás (összehangoltság) és az időérzékelés ugyanaz a probléma.

Korábban írtam, hogy vajon mi az a cellaszintű mozzanat, ami lehetővé teszi a cellák
esetében a cellán belüli időmérést: A cellák saját állapotváltozásukkal mérik a
lokális_időt. Ebből úgy lesz rendszeridő, hogy bizonyos cellák működésüket összhangolják.
(például úgy, hogy azonos időben kapják meg ugyanazt az impulzust.)

Ha egy cella mondjuk 8 irányba küld szét impulzust, és amelyek ezt az impulzust szintén
hasonló módon továbbítják, belátható, hogy igen gyorsan igen nagyszámú cella lesz
ugyanabban az időállapotban.

Az azonos sajátidejű cellák azonban más összeköttetéseik révén különböző mezzo-struktúrák
részei is lehetnek, így egy idő-supervisor-mezzostruktúra (mint ahogy van pl látásközpont
is) TUDHATJA azt hogy melyik vizsgált alrendszer milyen időállapotban van.

Két dolog van még: az idő - relatív. Csak és kizárólag arra vagyunk képesek, hogy
két esemény időkülönbségét megállapítsuk, vagy két esemény között hány más, a vizsgált két
eseményen kivüli esemény történt. Más szavakkal: Az ok és az okozat IDŐBEN milyen távol
van egymástól, illetve más eseményekhez képest hol helyezkedik el az időtengelyen.
(Ez fölveti az ok és okozat problémáját, erről majd később: vagyis honnan tudjuk hogy
egy esemény ki fog váltani egy másik eseményt.)

A másik dolog: mi az elsődleges időforrás? Kéremszépen, a változás! Az, hogy a bementeken,
a bemeneti jel megváltozik, az eseményt generál, is beindítja a láncreakciót.

Szóval úgy képzeld el, hogy az agy egy pulzáló jelforrás saját maga számára, A különféle
alegységek saját frekvenciájukkal pulzálnak, ezek a hullámok egymásra rakódnak és van
egy eredőjük. (nagyjából ezt detektáljuk EEG-ként, azt hiszem) Az eredő MINDEN információt
tartalmaz! Visszafejtehető!

Hirtelen ennyi, de mondom beszélgetni kéne róla, hátha több aspektus is elő tudna
bukkanni.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...